Idag har vi i Skärholmen haft studiebesök av medarbetare från Regeringskansliet. De ville veta mer om hur BIDs-inspirerad platssamverkan fungerar i verkligheten.

Besök från Regeringskansliet

Idag har vi i Skärholmen haft studiebesök av medarbetare från Regeringskansliet. De ville veta mer om hur BIDs-inspirerad platssamverkan fungerar i verkligheten.

Henrik Tufvesson och Jonathan Sjösvärd berättade om föreningens arbete med särskild fokus på Trygga Trappan, som är ett framgångsrikt samarbete med Polisen för ökad trygghet i trapphus och allmänna utrymmen i fastigheterna. Olle Torefeldt, tf vd Stockholmshem och föreningens ordförande berättade om byggandet av Stockholmshems nya kontor i Skärholmen som kommer att bli ett 78 meter högt landmärke.

Från våra medlemmar deltog även Ewelina Tokarczyk Holm, kommunikationschef hos Einar Mattsson och Stefan Granlund, förvaltare hos Svenska Bostäder för att svara på frågor om hur medlemmarna arbetar. Vi avslutade studiebesöket med en rundvandring där Stefan Granlund visade några av Svenska Bostäders fina fastigheter och berättade om deras lokala trygghetsarbete.

Ett särskilt tack också till Anna Thureson och Gunilla Sandberg från Fastighetsägarna Sverige som var med och som initierade detta besök från Regeringskansliet.

Taggar:, , , , , , ,