Förvaltarträff i Skärholmen

Förvaltarträff i Skärholmen

Idag arrangerade vi på Skärholmens Fastighetsägare en förvaltarträff för att lära känna varandra över fastighetsgränserna, utbyta erfarenheter och diskutera utmaningar, både egna och gemensamma, som vi ser framöver i Bredäng, Sätra, Skärholmen och Vårberg. Och för föreningens del, ville vi gärna veta mer om hur vi kan bidra till våra medlemmars arbete för ökad trygghet och trivsel.

Vi startade träffen på Svenska Bostäders områdeskontor i Bredäng och avslutade med gemensam lunch på fina Konditori Lyran.

Deltagarna utgjorde en bra blandning från allmännyttan, privata fastighetsägare och en bostadsrättsförening. Samtalen handlade om allt från hur värmeböljan påverkar hyresgästerna, trygga trappan, rapporteringsverktyg, kamerabevakning, oriktiga hyresförhållanden och kontakt med polisen och garage som delas mellan fastighetsägare.

Tack för att ni kom Münibe Demirkiran – Svenska Bostäder, Leif Eriksson – Einar Mattsson, Jan-Erik Enqvist – Svenska Bostäder, Ulla Sjöberg – Stockholmshem, Christian Hammerman – Primula Byggnads AB, Charlotte Andersson – BRF Hållsätra och Arshad Ali – Victoriahem.

Förvaltarträff i Skärholmen

Taggar:, , , , , ,