Maryanne Vardy berättar om Mötesplas Sätra vid Skärholmens Fastighetsägares styrelsemöte som hölls i den nya fina lokalen vid Sätra Centrum.

Mötesplats Sätra ger ökad lokal närvaro

Stockholmshem har under våren iordningställt en ljus och fin möteslokal med stora fönster ut mot torget vid Sätra centrum. Förutom Stockholmshems egna medarbetare så har såväl stadsdelen som fastighetsägarföreningen redan planerat in att nyttja lokalen och förhoppningsvis blir det många fler.

Sätra är ett av fem fokusområden hos Stockholmshem. Det behövs framför allt en satsning kring torget och centrum som upplevs som en otrygg plats. Nu har Stockholmshem öppnat en möteslokal precis vid Sätra centrum där goda krafter kan mötas. Målet med lokalen är, lika alla andra av Stockholmshems dialoglokaler, att vara en drivande aktör i det gemensamma förebyggande arbetet tillsammans med andra goda aktörer.

Maryanne Vardy berättar om Mötesplas Sätra vid Skärholmens Fastighetsägares styrelsemöte som hölls i den nya fina lokalen vid Sätra Centrum.
Maryanne Vardy berättar om Mötesplas Sätra vid Skärholmens Fastighetsägares styrelsemöte som hölls i den nya fina lokalen vid Sätra Centrum.

– Det är ett utmärkt sätt att vara ute i våra områden och att även bidra till att människor rör sig i området. Det i sin tur skapar en trevligare och tryggare miljö. Vill du veta mer, hör gärna av dig till mig, säger Maryanne Vardy som är områdeschef på Stockholmshem.

Redan i februari i år hölls föreningens första styrelsemöte för året hos medlemmen HSB BRF Vårberg. Föreningen har haft arbetsmöten i Svenska Bostäders fina lokal i Bredäng och vårens sista styrelsemöte hölls i Stockholmshems fina lokal i Sätra.

Lokalen:
I lokalen finns mötesmöjlighet, ett par arbetsplatser och ett litet pentry samt wifi genom staden.

För bokning av Mötesplats Sätra, Torvsätravägen 16 vänligen kontakta Maryanne Vardy eller Daniel Ghirmatsion:
Maryanne Vardy: maryanne.vardy@stockholmshem.se
Daniel Ghirmatsion: daniel.ghirmatsion@stockholmshem.se

 

Maryanne Vardy, områdeschef på Stockholmshem och Olle Torefeldt som är föreningens ordförande och vice vd på Stockholmshem utanför Mötesplats Sätra.
Maryanne Vardy, områdeschef på Stockholmshem och Olle Torefeldt som är föreningens ordförande och vice vd på Stockholmshem utanför Mötesplats Sätra.
Skärholmens Fastighetsägare höll vårens sista styrelsemöte i Stockholmshems nya lokal i Sätra – Mötesplats Sätra.
Skärholmens Fastighetsägare höll vårens sista styrelsemöte i Stockholmshems nya lokal i Sätra – Mötesplats Sätra.

Taggar:, , , , ,