Styrelsemöte i Stockholmshems lokal i Sätra

Vårens sista styrelsemöte för Skärholmens Fastighetsägare

Vårens sista styrelsemöte för Skärholmens Fastighetsägare genomfördes i Stockholmshems nya lokal i Sätra – Mötesplats Sätra.

Lokal närvaro i Sätra

Det blev ett intensivt och informationsspäckat möte i ljusa fina lokaler med stora fönster ut mot torget vid Sätra centrum. Förutom Stockholmshems egna medarbetare så har såväl stadsdelen som fastighetsägarföreningen redan planerat in att nyttja lokalen och förhoppningsvis blir det många fler. Det är ett utmärkt sätt att vara ute i våra områden och att även bidra till att människor rör sig i området. Det i sin tur skapar en trevligare och tryggare miljö. Vill du veta mer, kontakta: maryanne.vardy@stockholmshem.se

Olle Torefeldt som är föreningens ordförande och vice vd på Stockholmshem hälsade oss välkomna. Maryanne Vardy som är områdeschef på Stockholmshem och styrelseledamot berättade om Stockholmshems närvaro i Sätra och den fina lokalen.

Olle Torefeldt som är föreningens ordförande och vice vd på Stockholmshem hälsade oss välkomna. Maryanne Vardy som är områdeschef på Stockholmshem och styrelseledamot berättade om Stockholmshems närvaro i Sätra och den fina lokalen.

Lagstadgad BID

Anna Thureson, näringspolitisk expert hos Fastighetsägarna Sverige informerade om läget i den pågående statliga utredningen om obligatorisk BID/Platssamverkan mellan fastighetsägare, kommun och polis. Helt klart är att det finns mycket att ta i beaktande innan ett beslut om tvingande lagstiftning av BID/platssamverkan. Utredningen ska vara klar januari 2025. Vill du veta mer om Fastighetsägarnas arbete kopplat till den statliga utredningen? Kontakta: anna.thureson@fastighetsagarna.se

Anna Thureson, näringspolitisk expert hos Fastighetsägarna Sverige informerade om läget i den pågående statliga utredningen om obligatorisk BID/Platssamverkan mellan fastighetsägare, kommun och polis.

Efter dessa intressanta och viktiga inslag i mötet gick vi igenom aktuell information från stadsdelsförvaltningen och polisen och vi diskuterade föreningens pågående aktiviteter.

Tack alla medlemmar och framför allt alla engagerade styrelseledamöter!

Styrelsemöte i Stockholmshems lokal i Sätra

Taggar:, , , , ,