Samverkan för ökad trygghet och trivsel sedan 2008

Skärholmens Fastighetsägare har sedan 2008 samlat fastighetsägare i det gemensamma arbetet att skapa ett ännu tryggare, trivsammare och attraktivare Skärholmen, Sätra, Vårberg och Bredäng.

Föreningen arbetar i nära samarbete med Skärholmens stadsdelsförvaltning, polisen, näringslivet, civilsamhället och andra lokala aktörer. Föreningen samverkar också med systerföreningarna i Rågsved, Järva och Hässelby-Vällingby samt Fastighetsägarna Stockholm för att nå vår vision.

Det fanns per 31 december 2024 cirka 12 894 bostäder i flerbostadshus i Bredäng, Sätra, Skärholmen och Vårberg. Vid samma tidpunkt var drygt 50 % eller ca 7 000 lägenheter anslutna till föreningen genom sin hyresvärd eller bostadsrättsförening. Även ägarna till Skärholmens och Bredängs centrum är medlemmar, SISAB som äger skolfastigheter samt Svenska Kyrkan, som har kyrkolokaler i Skärholmens Centrum och i anslutning till Bredängs centrum.

Läs mer om föreningens arbete i verksamhetsberättelsen 2024.

Taggar:, , , , , , ,